baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Wizyta uczniów z kl. 5b

w Stargardzkim Centrum Nauki Filary

    01.10.2021 roku w piątek uczniowie klasy 5B, wraz z wychowawczyniami p. Małgorzatą Osiejuk i p. Iwoną Prajzendanc wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki FILARY w Stargardzie. Jest to miejsce gdzie można odkrywać przeszłość, doświadczać teraźniejszości, przekonać się, że nauka może być jednocześnie wesołą przygodą. W trakcie pobytu uczniowie odwiedzili trzy piętra edukacyjne pod opieką edukatora, na każdym z nich czekało nowe doświadczenie, wyzwanie powiązane z nauką. Atrakcją była ,,Najpiękniejsza mozaika’’, którą należało ułożyć z różnych kształtem, kolorowych elementów. Próba wylania smoły, każdy chciał spróbować swoich sił, za pomocą korbki należało wprowadzić koła zębate w ruch, na końcu stała smoła. Zagadka trzech kwadratów z Twierdzeniem Pitagorasa, pomiar wysokości – najwyższa wieża w mieście, miara ilości cegieł potrzebnych do budowy studni, podobieństwo brył. Ciekawym doświadczeniem było przejście w labiryncie uliczek – należało wprowadzić w ruch kulkę ruszając gablotą w różnych kierunkach, celem było doprowadzenie jej do wybranej uliczki. ,,Pompa włączona’’, kolejną atrakcją była kapsuła dźwięku, można było usłyszeć w środku wyemitowany dźwięk z dawnego miasta. Na podświetlonej skali zaobserwować jaką głośność w decybelach mają poszczególne dźwięki. Ciekawy był również ,,Miejski nastawiacz zegarów’’, tutaj należało wprowadzić wahadło w ruch, ,,Gra cieni’’ należało zajrzeć do komory, obserwować bryły ich cień zmieniający się w zależności od położenia obserwowany w strumieniu światła. ,,Mostek przez Inę’’ każdy mógł zostać konstruktorem mostku i po nim przejść. Ciekawostką były także: ,,Wszystkie kolory witraża’’ każdy mógł sam doświadczyć dobór gamy świateł, ,,Świat gotyckiej cegły’’. Budowanie sklepienia w kształcie krzyża, konstrukcji z dużych klocków tak by trzymała się tworząc całość. Udzielanie odpowiedzi na zagadki, gra w kości. Uczniowie w tym dniu mogli zostać konstruktorami, projektantami, naukowcami, strategami. Sprawdzili swoją wiedzę, umiejętności, koncentrację oraz refleks, przenieśli się w czas średniowiecza. Była to fajna przygoda i ciekawe doświadczenie.

Materiał nadesłała p. Iwona Prajzendanc

wziyta kl5b filary 2021

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii