baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Gaśnica do świec. Co potrafi woda gazowana?
Krótka relacja z zajęć klasy 2c w ramach modułu przyrodniczego

    Tym razem zastanawialiśmy się, jak działa gaśnica i czego do gaszenia pożarów używają strażacy? Czym należy się posłużyć, aby zgasić świecę?
    Eksperymentalnie stworzyliśmy gaśnicę, która działa w sposób całkowicie niewidzialny. Uczniowie, w reakcji sody oczyszczonej i octu otrzymali gaz - dwutlenek węgla. Gasi on płomień, pozbawiając go części tlenu, którego potrzebuje płomień, by móc się palić. Woda gazowana również gasi płomień. Nie robi tego sama, lecz za sprawą rozpuszczonego w niej dwutlenku węgla. Małe bąbelki wypierają tlen. Płomień nie otrzymuje „pokarmu” i gaśnie.
    Do gaszenia pożarów powstałych w wyniku spalania takich cieczy, jak benzyna, tłuszcz, czy olej, nadają się gaśnice z dwutlenkiem węgla. Strażacy muszą przy tym nosić ciężki respirator, aby nie wdychać dwutlenku węgla i nie udusić się.

#LaboratoriaPrzyszłości 

#LaboratoriaPrzyszlosci

Materiał nadesłała p. Monika Sikorska

gasnica chemia 2022

Strona laboratoria

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Zapraszamy do obejrzenia filmu