baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Kwietniowe zajęcia Koła Informatycznego dla klas VI-VIII

    Kwietniowe zajęcia koła upłynęły nam na projektowaniu różnych modeli 3D i ich drukowaniu, a także na sterowaniu i programowaniu robotów. Rozpoczęliśmy od wspólnego zaprojektowania w programie Blender sylwetki 3D człowieka. Zajęcia poprowadził jeden z uczestników koła, Wojtek. Krok po kroku zademonstrował, w jaki sposób możemy stworzyć postać człowieka w Blenderze. Zadanie okazało się wcale niełatwe. Na zajęciach projektowaliśmy również zaawansowany model 3D sowy, który okazał się dość złożony – posiadał wiele różnych, małych elementów składowych, które pieczołowicie należało zaprojektować w programie 3D Builder i odpowiednio je razem dopasować w całość. Model następnie został wydrukowany. Zaprojektowaliśmy również wspólnie model 3D czołgu, zakładając z góry, że będzie miał obrotową wieżyczkę z lufą. W tym celu musieliśmy tak dopasować średnicę osi wieżyczki do otworu w korpusie czołgu, aby wieżyczka swobodnie się obracała. Pomocne tutaj okazało się narzędzie „Miara”. Wiele trudności sprawiło nam zaprojektowanie samych gąsienic czołgu. Czołg następnie został wydrukowany, a wieżyczka sprawdzona pod kątem obracania się. Uczniowie wykonywali również swoje własne projekty, np. czołgów (w 3D Builder i w Blenderze) a także inne projekty (np. podstawkę pod konsolę), które potem drukowaliśmy.
W kwietniu zajmowaliśmy się również sterowaniem i programowaniem robotów Codey Rockey oraz robota humanoidalnego JD Humanoid w środowisku Blockly i tekstowym środowisku JavaScript. W tym ostatnim, korzystaliśmy z poznanych komend tekstowych JavaScript, aby precyzyjnie sterować serwomechanizmami robota, sterującymi głową i kończynami robota. Za pomocą odpowiednich poleceń, można było np. obrócić głowę robota o zadany kąt w określoną stronę, czy poruszyć precyzyjnie daną kończyną.
Podczas zajęć koła informatycznego korzystaliśmy ze sprzętu zakupionego w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

Materiał nadesłał p. Bogdan Żych

kolo inf kl6 8 kwiecien 2023

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Zapraszamy do obejrzenia filmu1

Zapraszamy do obejrzenia filmu2

Zapraszamy do obejrzenia filmu3

Zapraszamy do obejrzenia filmu4

Zapraszamy do obejrzenia filmu5

Zapraszamy do obejrzenia filmu6

Zapraszamy do obejrzenia filmu7