baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Pierwsza wymiana uczniowska w ramach projektu Transgraniczny Most Przyszłości

 


2 marca 2020 r. odbyła się pierwsza wymiana uczniowska w ramach projektu Transgraniczny Most Przyszłości. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi oraz ich partnerzy ze szkoły w Eberswalde spotkali się, aby poznać się oraz rozpocząć wspólne działania w ramach partnerskiego projektu.
Spotkanie otworzyła dyrektor szkoły, pani Anna Kurcab-Kościańska. Po krótkim powitaniu zapoznano uczniów i nauczycieli z Eberswalde z charakterem szkoły oraz nowoczesną bazą, która powstała dzięki uczestnictwu w wymianie transgranicznej w ramach projektu finansowanego z programu współpracy Interreg V A.
Następnie zaproszono uczniów do udziału w zajęciach warsztatowych w Centrum Orientacji Zawodowej i Zarządzania Zdrowiem. Dwudziestu uczniów z SP 2 i szesnastu z zespołu szkół OBS Eberswalde, połączonych w grupy zadaniowe, rozpoczęło zmagania z zadaniami w pracowniach: gospodarstwa domowego, krawieckiej, modelarskiej, arteterapii oraz poligraficznej.
Mimo odrobiny niepewności, szczególnie w posługiwaniu się językiem partnera, uczniowie bardzo szybko znaleźli sposób na sprawne komunikowanie się i przystąpili do działania.
Grupa „kucharzy” przygotowała pyszne naleśniki z różnorodnym nadzieniem, Wszyscy uczestnicy spotkania mogli skosztować tych smakołyków. W pracowni modelarskiej zaprojektowano ozdobne eco-słoiczki na kwiaty. W pracowni krawieckiej uszyte zostały ciekawe maskotki. Precyzyjnie uszyto symbole wiosny – tulipany. W pracowni poligraficznej zaprojektowano i wytworzono ozdobne breloki do kluczy i przypinki z logo projektu. Pracownia arteterapii była miejscem powstania logo projektu, które jako aranżacja przestrzenna zachwyciło uczestników spotkania. Wszystkie wytwory zostały zabrane przez uczniów jako pamiątka pierwszego spotkania tematycznego.
Łatwo przekonać się, że takie zajęcia mogły przyczynić się nie tylko do wzajemnego poznania się partnerów projektu, ale stworzyły możliwość zainteresowania się ciekawymi zawodami.
Nie zabrakło uczniom kreatywności w dziedzinie integracji. Okazało się bowiem, że jest międzynarodowa siła, która jednoczy najbardziej – sport.
Uczniowie poprosili o możliwość skorzystania z boiska, na którym sami zainicjowali gry i zabawy, podczas których poznawali się i na wesoło mierzyli się z trudnościami językowymi.
Na zakończenie uczniowie i ich opiekunowie podsumowali działania, pożegnali się wspólną fotografią przy dziełach wypracowanych w COZiZZ, a grupa uczniów i uczennic wymieniła się numerami telefonów czy adresami elektronicznymi, aby kontynuować właśnie zawartą znajomość.
Pierwsze spotkanie tematyczne obu szkół partnerskich należy uznać za bardzo udane, dające nadzieję na dalszą owocną współpracę oraz na miłe chwile spędzone przy wspólnych działaniach i zabawie.

20200302 132823

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.