baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Moduł przyrodniczy.
Model poduszkowca

    Podczas zajęć modułu przyrodniczego, uczniowie postanowili wykonać eksperyment naukowy obrazujący siłę powietrza, poznać wady i zalety pojazdów wykorzystujących tę moc.
    Poduszkowce, o nich tu mowa, to pojazdy, które mogą przemieszczać się po wodzie, lądzie i po lodzie, ze względu na poduszkę powietrzną. Samodzielne skonstruowanie poduszkowca rozwinęło wyobraźnię przestrzenną, umiejętność rozwiązywania problemów oraz wiedzę na temat tarcia. Dopóki ono jest między podłożem a płytą CD uniemożliwia poruszanie się pojazdu. Jak uczniowie podeszli do problemu naukowego?
    Aby model mógł się poruszać konieczne było utworzenie przepływu powietrza miedzy korkiem a balonikiem. Dopóki w baloniku było powietrze poduszkowiec poruszał się. Wysokość, na która się unosił była niewielka, ponieważ siła parcia szybko malała. Szukaliśmy różnych powierzchni dla naszych poduszkowców. Podróżował po ławkach i podłodze. Najlepszym podłożem jest gładka powierzchnia.
    W trakcie zajęć wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

Materiał nadesłała p. Monika Sikorska

poduszkowiec 2024

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Zapraszamy do obejrzenia filmu