baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

MODELE ATOMÓW

    Podczas lekcji chemii, uczniowie klas siódmych, za pomocą czarno-białych elementów samodzielnie odtwarzali budowę atomu w oparciu o teorię Nielsa-Bohra. Dzięki zestawom obrazowali ułożenie elektronów względem jądra na poszczególnych powłokach elektronowych. Korzystaliśmy z pomocy zakupionych w ramach programu #LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Pozwoliły one na lepsze zaangażowanie i skupienie podczas zajęć oraz zrozumienie skomplikowanych zagadnień.

Materiał nadesłała p. Monika Sikorska

modele atomow zd1 2023

modele atomow zdj2 2023

Zapraszamy do obejrzenia filmu

Lekcje informatyki z robotami SkriBot

    W piątek klasy IVa, Va i Vc na zajęciach informatyki pracowały z robotami SkriBot. Uczniowie za pomocą szkolnych tabletów sterowali robotami, przenosząc różne przedmioty z wyznaczonego miejsca do określonego na specjalnej, ćwiczeniowej macie. W tym celu wykorzystywali również wbudowane w roboty chwytaki. Kolejnym zadaniem było napisanie programu za pomocą którego, roboty miały jeździć wzdłuż określonego kształtu, np. po kwadracie lub prostokącie. Innym zadaniem było stworzenie programu, który powodował wykrywanie przeszkody przez czujniki ultradźwiękowe robotów, zatrzymanie i wycofanie robota; jeszcze inne programy powodowały jazdę robotów po wyznaczonej linii. Podczas zajęć uczniowie mogli się zaznajomić z czujnikami SkriBotów i je odpowiednio wykorzystywać w swoich programach – do tego celu mieli do dyspozycji specjalne karty opisujące funkcje poszczególnych elementów robotów.
    Zajęcia korelowały z tematyką programowania w Scratchu, który rozpoczęliśmy realizować na lekcjach informatyki. Język programowania SkriBot-ów jest bardzo zbliżony do języka Scratch (język bloczków), więc uczniowie nie mieli większych problemów z jego szybkim opanowaniem. Mogli za to od razu widzieć efekty swojej pracy w postaci wykonywanych czynności przez roboty, a przy okazji poznawali tajniki robotyki. Na zajęciach wykorzystywaliśmy sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

Materiał nadesłał p. Bogdan Żych

lek robot marzec 2023 SkriBot

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Lekcje informatyki z robotami

i lekcje techniki z projektowaniem 3D

    Na dzisiejszych zajęciach informatyki w klasie VId oraz VIIId, w ramach programowania, pracowaliśmy z robotami SkriBot. Poznawaliśmy sposoby sterowania robotami oraz tworzyliśmy proste programy, umożliwiające robotom wykonywanie określonych zadań, np. wykrywanie przeszkody, jazda po linii, jazda po kwadracie, podążanie za przeszkodą. Uczniowie mogli od razu widzieć rezultaty swojej pracy w postaci czynności wykonywanych przez program, przesłany z tabletu do robota i uruchomiony na SkriBocie. Lekcja była świetną okazją do nauki programowania oraz do poznawania tajników robotyki.
    Na zajęciach techniki w klasie Va, uczniowie pracowali z aplikacją 3D Builder, wykonując proste modele 3D i tym samym poznając tajniki pracy projektanta. Tematyka zajęć nawiązywała do zagadnień z rysunku technicznego oraz drukarek 3D. Uczniowie mogli się zaznajomić z procesem tworzenia modelu 3D, począwszy od jego rysunku technicznego, poprzez modelowanie obiektu w programie 3D Builder, a skończywszy na drukowaniu na drukarce 3D. Jednocześnie mogli bliżej zapoznać się z procesem drukowania 3D. Przy okazji przypomnieliśmy sobie z materiałoznawstwa właściwości, znaczenie i zastosowanie tworzyw sztucznych w różnych gałęziach przemysłu oraz sposoby wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych.
Na zajęciach wykorzystywaliśmy sprzęt zakupiony w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.

Materiał nadesłał p. Bogdan Żych

lek inf roboty marz2023

lek tech proj 3d marz2023

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Zapraszamy do obejrzenia filmu1

Zapraszamy do obejrzenia filmu2

„Dni Otwarte Szkoły” w pracowni komputerowej

    Dnia 21.03.2023r. podczas „Dni Otwartych Szkoły” swoje drzwi dla odwiedzających otworzyła między innymi pracownia komputerowa w sali 2a. Uczniowie wraz z opiekunem p. Bogdanem Żych zaprezentowali przybyłym gościom wyposażenie pracowni oraz projekty opracowane przez uczniów podczas zajęć rozwijających i lekcyjnych. Odwiedzający mogli zobaczyć w jaki sposób podczas zajęć wykorzystywane są drukarki 3D, roboty SkriBot oraz robot humanoidalny JD Humanoid w nauczaniu programowania i robotyki. Chętni mieli możliwość sterowania robotami SkriBot, które poruszały się po specjalnej macie, chwytając różne przedmioty oraz omijając przeszkody. Największym zainteresowaniem dzieci cieszył się robot humanoidalny JD Humanoid, który chodził, witał gości, tańczył i robił pompki. Dzieci mogły również oglądać wydruk modelu rakiety, który odbywał się w tym czasie na drukarce 3D. Można było również poznać tajniki tworzenia modeli 3D w programie 3D Builder. Pokaz sprzętu i oprogramowania cieszył się dużym zainteresowaniem.
W pokazie wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu „#Laboratoria Przyszłości”.

Materiał nadesłał p. Bogdan Żych

dni otwarte 2023 komp

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

 

Zajęcia koła informatycznego klas VI-VIII

w pierwszej połowie marca

    Pierwsza połowa marca, to między innymi nasza praca z projektowaniem modeli 3D w aplikacji 3D Builder oraz z drukowaniem zaprojektowanych modeli. Uczyliśmy się również, w jaki sposób w programie Repieter-Host, stosowanym do przygotowania modelu do wydruku na otwartej drukarce, utworzyć pierwszą warstwę drukowaną na platformie roboczej, tzw. tratwę. Tratwa pomaga osiągnąć bardziej optymalną przyczepność do platformy drukarki. W tym celu wydrukowaliśmy prosty, testowy przedmiot, aby sprawdzić, czy nasza tratwa działa właściwie. W trakcie zajęć między innymi zaprojektowany został, a potem wydrukowany model 3D ręki. Podczas drukowania zostały zastosowane podpory.
    Na zajęciach pracowaliśmy również z robotami: Codey Rocky oram mBot, programując je za pomocą języka bloczkowego w aplikacji mBlock. Dodatkowo robot mBot był programowany za pomocą wbudowanej w środowisko mBlock specjalnej wersji języka C++. Roboty wykonywały róże programy: jeździły po określonej linii, omijały przeszkody, rozpoznawały określone kolory, poruszając się po specjalnej macie ćwiczeniowej.
    Prawdziwym „hitem” naszej szkolnej robotyki, okazał się zademonstrowany na kole robot humanoidalny JD Humanoid, który został zakupiony przez naszą szkołę w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości. Jest to 33-trzy centymetrowy robot humanoid, który porusza się na dwóch kończynach (tak jak człowiek). Posiada wiele czujników, wbudowaną kamerę, chwytaki, którymi może chwytać różne przedmioty, wbudowany mikrofon i głośnik. Robot ma zaimplementowane mechanizmy uczenia maszynowego (sztuczną inteligencję), za pomocą których można go nauczyć rozpoznawać komendy głosowe, rozpoznawać twarze itp. Robot może wykonywać różne ruchy i pozy, np. robić pompki, siadać, machać rękoma, stać na jednej nodze i przy tym pochylić się i machać rękoma. Robotem można sterować, ale również można go programować za pomocą specjalnego środowiska programistycznego ARC, w którym możemy wybrać jeden z języków programowania: Python, JavaScript (dla średnio i bardziej zaawansowanych programistów) czy programowanie blokowe (początkujących programistów). Jest to wspaniała platforma do nauki robotyki i programowania dzieci i młodzieży w różnym wieku, sprawiająca wiele radości!
Na zajęciach koła zaznajomiliśmy się z samym robotem oraz interfejsem oprogramowania ARC, w którym tworzyliśmy proste programy w języku blokowym.
Podczas zajęć koła informatycznego korzystaliśmy ze sprzętu zakupionego w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

Materiał nadesłał p. Bogdan Żych

kolo inf marzec poczat kl6 8 2023

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Zapraszamy do obejrzenia filmu1

Zapraszamy do obejrzenia filmu2

Zapraszamy do obejrzenia filmu3

Zapraszamy do obejrzenia filmu4

Zapraszamy do obejrzenia filmu5

Zapraszamy do obejrzenia filmu6

Zapraszamy do obejrzenia filmu7

Zapraszamy do obejrzenia filmu8