ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA
28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka, które jest jednym z najpopularniejszych owoców w kraju i na świecie. W tym dniu szkolna sekcja do promocji zdrowia w czasie przerwy częstowała wszystkich jabłkami, a w czasie degustacji poszerzała wiedzę uczniów o ich wartościach odżywczych i zachęcała do zdrowych nawyków, w tym do jedzenia jabłek ze skórką :)
Nauczyciele oraz uczniowie w całej szkole włączyli się w akcję prozdrowotną, której celem było zachęcanie uczniów do spożywania jabłek, jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania.
W klasach I- III uczniowie pod kierunkiem wychowawczyń wykonywali piękne prace plastyczne, ilustrujące jabłka oraz omawiali zagadnienia, związane ze zdrowym stylem życia.
W klasie 3b „Dzień Jabłka” wychowawczynie rozpoczęły od pogadanki i przypomnienia, jakie witaminy kryją w sobie owoce i warzywa oraz jaki mają one wpływ na nasze zdrowie. Przypomniały również przysłowia, związane z jabłkami a także czym są przymiotniki wyszukując tych, które mogą opisać jabłka. Nie zabrakło również zabaw matematycznych, plastycznych i zręcznościowych.
Również w klasie 3c uczniowie z nauczycielkami rozmawiali o jabłkach: na jakim drzewie rosną, jakie mają witaminy, jakie są odmiany i ile ich jest na świecie (ok. 7,5 tys.) oraz o tym, jakie znamy przysłowia, związane z tymi owocami itp. Dzieci pracowały w grupach. Na koniec przepisały do zeszytu notatkę o właściwościach odżywczych jabłek.
Materiał nadesłała p. Justyna Zakrzewska
Wycieczka do Chlebowego Domu
W dniu 15 września klasy 3a, 3c oraz 4b wyjechały na wycieczkę do Marianowa, do Chlebowego Domu. Głównym celem wycieczki była integracja zespołów klasowych oraz poznanie rodzajów zbóż, mąk i wyrobów piekarniczych. Dzieci zapoznały się z walorami odżywczymi mąki mielonej żarnami w pieczywie, wyrabiały ciastka, drożdżówki, chlebek. Uczniowie przejechali się elektrycznym pojazdem wycieczkowo- spacerowym po okolicy Marianowa. Integracja klas odbyła się poprzez wspólną edukację, zabawę oraz posiłek. Wróciły zadowolone do domów wraz ze swoimi wypiekami.
Materiał nadesłała p. Justyna Zakrzewska
Tydzień Szkoły Promującej Zdrowie w klasie 1a
Bardzo aktywnie Tydzień Szkoły Promującej Zdrowie spędzili uczniowie klasy 1a. W poniedziałek uczestniczyliśmy w przedstawieniu przygotowanym przez koleżanki i kolegów z klasy 3a pt." Akademia nie dla lenia". Dowiedzieliśmy się o nawykach prozdrowotnych - co jeść i jak aktywnie spędzać czas, aby być zdrowym. We wtorek obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez p. Małgorzatę Kapturczak i wysłuchaliśmy ciekawostek o wodzie - "Znaczenie wody dla organizmu człowieka". W środę podczas przerw zajadaliśmy kolorowe kanapki i owsiankę z owocami. Wszystkie lekcje w-fu odbywały się na świeżym powietrzu - na boisku i placu zabaw. W piątek na podsumowanie "zdrowego tygodnia" - pracowaliśmy w szkolnej pracowni kuchennej - samodzielnie pokroiliśmy przyniesione owoce, aby za chwilę skomponować swoją ulubioną " bombę witaminową", czyli sałatkę owocową. Po tak aktywnym, ciekawym i pełnym wrażeń tygodniu, uczniowie klasy 1a przypomnieli sobie i utrwalili wiadomości o zdrowym stylu życia.
Wychowawczynie: Krystyna Drewniak, Anna Dąbrowska
„Tydzień Szkoły Promującej Zdrowie”
Już stało się tradycją, że pod koniec kwietnia w naszej szkole obchodzimy „Tydzień Szkoły Promującej Zdrowie”. Każdy dzień wypełniony był wieloma atrakcjami przygotowanymi dla naszych uczniów przez ich kolegów i koleżanki, nauczycieli oraz zaproszonych gości.
poniedziałek:
Klasa 3a z wychowawczyniami Alicją Grochowską i Katarzynaą Przybylską - przygotowała dla klas 0-III przedstawienie pt. “Akademia nie dla lenia”, które propagowało wyrabianie nawyków prozdrowotnych, zachęcało do zdrowego odżywiania się, do spożywania różnorodnych owoców i warzyw oraz uprawiania sportu.
Natomiast „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” to był temat przewodni zajęć dla uczniów klas 6 do 7 szkół podstawowych przeprowadzonych przez Panią Dorotę Wiśniewską - pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych, w tym nowych narkotyków.
wtorek:
Na holu szkoły prezentowana była gazetka “zdrowy styl życia” wykonana przez Małgorzatę Kapturczak i Katarzynę Kaczmarczyk oraz zaprezentowany został film “Wpływ wody na organizm”. Uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest picie wody w odpowiednich ilościach, w ciągu dnia i jakie konsekwencje niesie odwodnienie organizmu.
środa:
Dotrzymaliśmy słowa i powtórzyliśmy wspólny taniec na płycie boiska szkolnego. Młodsi, jak i starsi uczniowie na długiej przerwie tanecznym krokiem wyszli na boisko szkolne, aby aktywnie spędzić przerwę i wspólnie zatańczyć belgijkę i country. Po krótkim instruktarzu przeprowadzonym przez Panie od wychowania fizycznego, pary rozpoczęły wspólny taniec. To było niesamowite widowisko!
Natomiast w szkolnej pracowni gospodarstwa domowego nasze kochane panie: Barbara Jasłowska, Małgorzata Gawrysiak, Agnieszka Kruk oraz Anna Dąbrowska przygotowały kolorowe i zdrowe drugie śniadanie. Na przerwach potrawy zostały przepięknie wyeksponowane i przedstawione wraz z przepisami, a na koniec skonsumowane przez uczniów. Na stole królowały kolorowe kanapki oraz owsianka z owocami.
czwartek:
Klasy 4a, 2b i 8a wzięły udział w zajęciach gimnastyczno-relaksacyjnych prowadzonych przez panią Zosię Gutowską, których głównym celem było wprowadzenie w stan odprężenia i dobrego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Uczniowie zauważyli również, że trening relaksacyjny wzmacnia koncentrację uwagi, redukuje agresję, poprawia relacje w grupie i sprawia, że nauka staje się bardziej efektywna.
W kolejnym dniu, podczas przerwy lekcyjnej, uczniowie mogli skorzystać z foto-budki i zrobić sobie zdjęcia promujące zdrowe odżywianie. Wśród owoców i warzyw, a także z akcesoriami eko, powstawały przyjacielskie fotografie i portrety. Będą one pamiątką, ale też promocją zdrowego trybu życia. Powstanie z nich kalendarz na przyszły rok szkolny.
piątek:
W ostatni dzień odbyły się warsztaty dla klas ósmych, zorganizowanych przez Medica Stargard, na których zostały poruszane następujące zagadnienia: Tyle pokus dookoła, używki i dopalacze. Warsztaty poprowadził pan Konrad Konwiński. Uczniowie poznali zagrożenia związane z przyjmowaniem używek oraz mechanizm wchodzenia młodych ludzi w świat uzależnień.
To był wspaniały czas spędzony razem. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, pomoc w organizacji, poświęcony czas oraz cudowną współpracę. Odliczamy miesiące, dni do następnego “Tygodnia Szkoły Promującej Zdrowie”- koordynator Katarzyna Przybylska.
Materiał nadesłała p. Katarzyna Przybylska
Strona 1 z 2