baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Moduł przyrodniczy.
Model dłoni

    Dzięki naszym dłoniom możemy precyzyjnie wykonywać codzienne czynności. Możliwe jest to za sprawą mięśni zlokalizowanych w przedramieniu i dłoni. Każdy palec porusza się za pomocą ścięgien i więzadeł. W palcach ręki nie ma ani jednego mięśnia. Jak to, więc możliwe, że można ścisnąć dłoń w pięść i poruszać każdym palcem osobno?
    By zrozumieć ten mechanizm, w trakcie zajęć modułu przyrodniczego, uczniowie wykonali robotyczną dłoń. Tu ruch ręki sterowany jest przez sznureczki, czyli odpowiedniki ścięgien łączące mięśnie z kośćmi palców, których rolę pełnią słomki do napojów. Pociągając za odpowiednie sznurki palce się zginają i chodzą bez zarzutu.
    W trakcie zajęć wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

Materiał nadesłała p. Monika Sikorska

model dloni 2024

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Zapraszamy do obejrzenia filmu