baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

    21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to dzień poświęcony zwiększaniu świadomości społecznej na temat tej genetycznej różnorodności oraz propagowaniu akceptacji, zrozumienia i integracji osób z tym zespołem w społeczeństwie.
Zespoł Downa jest skutkiem trisomii 21, czyli obecności dodatkowej kopii chromosomu 21, który manifestuje się różnorodnie, często poprzez charakterystyczne cechy fizyczne. Niemniej jednak, osoby z Zespołem Downa posiadają indywidualne talenty, umiejętności i osobowości, które należy doceniać.
    Dzień ten jest również znany jako Dzień Kolorowej Skarpetki, co ma na celu przypomnienie o różnorodności i unikalności każdego człowieka. Z tej okazji w wielu klasach w naszej szkole odbyły się zajęcia na ten temat. W przystępny sposób nauczyciele wyjaśnili uczniom, czym jest Zespół Downa i jakie są jego cechy. Podkreślili, że osoby z Zespołem Downa są częścią naszej społeczności i mają takie same potrzeby i pragnienia jak każdy inny. Zakładając w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary okazaliśmy wsparcie i zrozumienie dla osób z Zespołem Downa i promowaliśmy akceptację różnorodności. Z inicjatywy biblioteki szkolnej oraz Zespołu ds. promocji zdrowia w przygotowaniach do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa brali udział uczniowie kl. I-III. Wykonali oni dowolną techniką piękne kolorowe sylwety skarpet, które znalazły się na wystawie na korytarzu głównym szkoły.

PAMIĘTAJMY, KAŻDY JEST NIEPOWTARZALNY

I WARTOŚCIOWY, NIEZALEŻNIE OD RÓŻNIC.

p. bibliotekarki: Renata Kopa i Beata Kowalczyk

swiat dzien downa 2024

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii