baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Co można rozdzielić za pomocą destylacji?

    Mieszaniny można rozdzielać przy użyciu różnych metod. Metody rozdzielania zależą od rodzaju mieszaniny- wykorzystują właściwości jej składników. Jedną z podstawowych metod pracy laboratoryjnej jest destylacja wykorzystywana do rozdzielania ciekłych mieszanin jednorodnych.
    Uczniowie klas 7 podjęli się zadania, jakim było rozdzielenie mieszaniny jednorodnej alkoholu etylowego i wody. Wykorzystując wirtualną rzeczywistość, Empiriusz Laboratoria Przyszłości, przeprowadzili kontrolowany proces ogrzania mieszaniny. Wykorzystali różnice temperatur wrzenia dwóch cieczy. Jako pierwsza ciecz, bardziej lotna, wydzielił się alkohol etylowy w temp. 78 stopni C, jako druga - woda, w temp. 100 stopni C. Dzięki dostępnej aplikacji uczniowie samodzielnie zmontowali elementy zestawu do destylacji i przeprowadzili doświadczenie. Proces ten jest bardzo często stosowany podczas syntezy organicznej do oczyszczania otrzymanych związków organicznych z zanieczyszczeń. Można w ten sposób otrzymać również wodę destylowaną konieczną do przeprowadzania doświadczeń chemicznych.

Materiał nadesłała p. Monika Sikorska

destylacja 7b zd1 2022

destylacja 7b zd2 2022

Zapraszamy do obejrzenia filmu

 

Rysowanie na płasko i na płaszczyźnie.

Warsztaty 3D w SCN Filary

    Klasa 7b miło i aktywnie spędziła czas w Stargardzkim Centrum Nauki Filary. Uczestniczyliśmy w warsztatach 3D. Rysując na płaszczyźnie i budując kostkę długopisami 3D uczniowie przekonali się, że drukowanie w trójwymiarze jest innowacyjną technologią, która z impetem wkracza w różne dziedziny naszego życia. Kształciliśmy wyobraźnię, umiejętność myślenia przestrzennego, działanie w sposób twórczy. Zwiedziliśmy również interaktywne eksponaty. Uczniowie na własnej skórze doświadczyli praw fizyki, przekonali się, że matematyka przydaje się w życiu.

materiał nadesłały p. Monika Sikorska, p. Joanna Żuchlińska

filary 7b 2022

Zapraszamy do obejrzenia filmu

 

Klasa 5a z wizytą w Centrum Edukacyjno-Szkoleniowym RescueLab

 

    Klasa 5a brała udział w zajęciach udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone były przez ratowników wolontariuszy z Centrum Edukacyjno-szkoleniowego RescueLab Stargard. W trakcie dwugodzinnych zajęć dzieci poznały zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej, nauczyły się obsługi defibrylatora AED, układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Uczniowie poznali 5 kroków niezbędnych przy ratowaniu życia, nauczyli się prawidłowych uciśnięć klatki oraz oddechu ratowniczego. Zajęcia głównie opierały się na ćwiczeniach praktycznych. Każdy uczeń otrzymywał sprzęt, by na nim trenować. Fantomy, na których ćwiczyli wyposażone były w odpowiednie czujniki, które łączyły się bezprzewodowo z tabletem. Dzięki czujnikom w manekinach i specjalnej aplikacji można wyeliminować najczęściej popełniane błędy. Uczniowie mogli również przećwiczyć używanie defibrylatora AED podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zajęcie w praktyczny sposób przybliżyły dzieciom sposób postępowania w sytuacji, gdy drugi człowiek potrzebuje natychmiastowej pomocy.
Dziękujemy Centrum RescueLab za wspaniale przeprowadzone zajęcia!

Materiał nadesłała p. Katarzyna Witos-Szałęga

wizyta kl5a rescuelab 2022

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów

    28 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów. Uczniowie byli zwolnieni z odpytywania, nie musieli także obawiać się otrzymania złej oceny. Zamiast drażniących ucho dzwonków, w czasie przerw słuchaliśmy relaksacyjnej muzyki i popijaliśmy ziołową herbatkę. Uczennice klas szóstych (Weronika Grzegorek, Anna Woźniak, Maja Szcześniak) pod kierunkiem pani Agaty Kędzierskiej przedstawiły prezentację na temat radzenia sobie ze stresem, a później odprężaliśmy ciała i umysły na zajęciach jogi z panią Zosią Gutowską. W organizacji imprezy pomogły panie Ilona Szymańska i Alicja Laskowska-Maślany, harcerze z drużyny „Zwiad” (Ania Tygielska, Natan Maślany, Jakub Tygielski, Damian Drewniak) a nad wszystkim czuwała pani Katarzyna Przybylska. Miejmy nadzieję, że wrócimy do szkoły w listopadzie z równie doskonałym samopoczuciem.

Materiał nadesłała p. Katarzyna Przybylska

dzien zsz nerw 2022

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Wernisaż prac uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi

    25.10.22r. o godzinie 14:00 w stargardzkim MDK rozpoczął się wernisaż prac dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Pani dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie Małgorzata Flas oraz wicedyrektor, pani Bożena Bedorf przywitały zaproszonych gości, uczestników wystawy i ich bliskich. Młodzi artyści: zespół "Rupaki" i młodzi "bębniarze" uświetnili spotkanie. Okazją do zorganizowania wystawy jest 55 rocznica śmierci Marii Grzegorzewskiej - uczonej, prekursorki pedagogiki specjalnej i patronki roku 2022, a także setna rocznica utworzenia Akademii Pedagogiki Specjalnej (APS) im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
    Wśród stargardzkich placówek również uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje dokonania, a pani dyrektor Anna Kurcab-Kościańska dzieliła z nimi radość z niezwykle miłej uroczystości. Za udział w wystawie dzieci otrzymały upominki z rąk pani wiceprezydent Ewy Sowy, a spotkanie zakończył poczęstunek dla zaproszonych gości.

Materiał nadesłała p. Mirosława Babicka-Mrzygłód.

wernisaz dzieci niepelnospr2022

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Zapraszamy do obejrzenia filmu